W dniu 28 – 30 maja 2023 roku, w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”, odbyła się wycieczka szkolna do Krakowa i Wieliczki. Na realizację tego zadania Gmina Miejska Górka otrzymała dotację z MEiN w wysokości 9 408.00 zł. Dotacja ta pozwoliła na realizowanie zaplanowanego przez klasę 5a wyjazdu dla 19 uczniów oraz 2 opiekunów.
Dzień 1
Po zbiórce o godz. 7.00 nadszedł upragniony dzień wyjazdu. Wyruszyliśmy w trasę, aby jak najszybciej dotrzeć do upragnionego celu. Po kilku godzinach dotarliśmy do Ojcowskiego Parku Narodowego tam czekała na nas pani przewodnik. Ojcowski Park Narodowy to niezwykłe miejsce tu uczniowie mogli zobaczyć jedną z najbardziej znanych skałek na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego Maczugę Herkulesa. Na terenie parku podziwialiśmy zabytki, takie jak zamek Pieskowa Skała czy ruiny zamku w Ojcowie. Następnie z panią przewodnik zwiedzaliśmy historyczny zespół miasta Krakowa, spacerując przez zabytkowe centrum Krakowa. Idąc droga królewską podziwialiśmy zabytki: Dom Długosza na ul. Kanonicznej, kościoły św. Pawła i Piotra, św. Andrzeja, planty-najsłynniejszy park Krakowa, pałac arcybiskupi na ul. Franciszkańskiej 3 ze słynnym oknem papieskim, kościół franciszkanów z witrażami St. Wyspiańskiego. Po dobrej obiadokolacji nadszedł czas zakwaterowania w hotelu i rozpakowania bagaży.
Dzień 2
Po smacznym śniadanku dotarliśmy na Zamek Królewski na Wawelu gdzie po powitaniu pani przewodnik, mogliśmy wejść do Katedry Wawelskiej, krypt, gdzie są pochowani nasi wielcy wieszczowie Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. Oczywiście Kaplica Zygmuntowska i sam dzwon zrobił na nas ogromne wrażenie. Podziwialiśmy Państwowe Zbiory Sztuki w Krakowie, Katedra Królewska na Wawelu, skarbiec katedralny, dziedziniec zamku królewskiego, Smoka wawelskiego, który zionął ogniem, większość dzieci mogła zobaczyć to po raz pierwszy. Nadszedł czas przejazdu do Bronowic Małych, gdzie znajduje się zabytkowy dworek Rydlówka. Znany przede wszystkim jako miejsce słynnego wesela Lucjana Rydla, krakowskiego poety i Jadwigi Mikołajczykówny. Po kilku godzinnym zwiedzaniu udaliśmy się na smaczną obiadokolację.
Dzień 3
Aby nabrać sił do zwiedzania zjedliśmy śniadanie i nastąpił dalszy ciąg zwiedzania z przewodnikiem miejskim historycznego Krakowa–m.in Kościoła Mariackiego z ołtarzem Wita Stwosza, Muzeum Narodowe w Krakowie- Sukiennice. Kolejnym etapem podziwiania uroków naszego kraju był przejazd do Wieliczki, gdzie uczniowie obejrzeli Muzeum Żup Solnych, a następnie udaliśmy się zobaczyć i odpocząć przy słynnych Tężniach Solankowych. Ostatnim etapem naszego zwiedzania była Kopalni Soli w Wieliczce. Jej początki sięgają XIII wieku. Podążając za panią przewodnik z uwagą słuchaliśmy historii zabytkowej kopalni. Dowiedzieliśmy się o tradycjach i obyczajach wielickich górników. Podziwialiśmy cuda wykonane w soli. Najbardziej zachwyciła nas wydrążona kaplica św. Kingi. Uczniowie byli pod wrażeniem pobytu w Wieliczce. W godzinach nocnych nadszedł czas powrotu. Wycieczka była dla nas ciekawa. Dzięki niej mogliśmy zdobyć nową wiedzę i zobaczyć wiele interesujących miejsc. Wszystkie założone punkty z programu wycieczki „Poznaj Polskę” zostały zrealizowane.