„Bezpieczne ferie zimowe”

Kilka dni przed rozpoczęciem ferii zimowych 21 stycznia 2020 r. odbyły się spotkania z policjantami dotyczące bezpieczeństwa, zarówno dla dzieci z oddziałów przedszkolnych, uczniów klas 1-8 oraz dla uczniów szkół ponadpodstawowych. W spotkaniach uczestniczyli funkcjonariusze Rewiru Dzielnicowych w Miejskiej Górce asp.sztab. Sylwester Sarbinowski i asp.sztab. Marcin Spica. Zaproszeni goście przekazali uczniom niezbędne informacje na temat zasad bezpieczeństwa i właściwego zachowania się w okresie zimowym, a z uwagi na warunki atmosferyczne (dodatnia temperatura powietrza) skupili się na innych formach wypoczynku dzieci i młodzieży. Ci, którzy udają się na narty lub deskę snowboardową otrzymali kilka porad dotyczących zachowania na stoku.

Policjanci przypomnieli obowiązujące przepisy ruchu drogowego, akcentując jak ważne jest ich przestrzeganie. Dzieci zostały poinformowane o konieczności noszenia na odzieży różnego rodzaju elementów odblaskowych, które szczególnie w okresie zimowym zwiększają bezpieczeństwo pieszych na drodze. Informowali o sposobach zachowania i wzywania pomocy w przypadku nagłych zdarzeń. Przestawili zasady bezpieczeństwa w czasie kontaktów z nieznajomymi, bezpiecznego korzystania z Internetu oraz w czasie rozmów przez telefon komórkowy czy na portalach społecznościowych.
W czasie spotkania przekazali również informacje dotyczące bezpiecznego zachowania się w czasie pożaru, czy wypadku. Uczniowie przypomnieli sobie, w jakich okolicznościach należy wzywać straż pożarną, policję czy pogotowie, utrwalili numery alarmowe, a także zostały przypomniane podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy.
Starsza młodzież dowiedziała się o odpowiedzialności karnej nieletnich wobec przemocy rówieśniczej, cyberprzemocy, a także niebezpieczeństw związanych z zażywaniem środków psychoaktywnych (narkotyki, dopalacze, alkohol, palenie papierosów i e-papierosów). Mundurowi wyjaśnili uczniom wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci i zwrócili uwagę na fakt, że w sieci nigdy nie jesteśmy anonimowi, a każde użycie komputera zostawia ślady.
Uważamy, że pogadanka profilaktyczna w dużym stopniu może przyczynić się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i niebezpiecznych wśród dzieci i młodzieży szkolnej
Na zakończenie policjanci przypomnieli dzieciom ze świetlicy o bezpiecznym zachowaniu na przystanku autobusowym i wręczyli im kamizelki odblaskowe.
Życzyli wszystkim udanych ferii zimowych. A my dziękujemy naszym policjantom za cenne wskazówki i rady.