eSzkoła Moja Wielkopolska – czas podsumowań

Zespół Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Miejskiej Górce to jedyna szkoła w powiecie, która wzięła udział w projekcie „eSzkoła Moja Wielkopolska” realizowanym przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w partnerstwie z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Ogólnopolską Fundacją Edukacji Komputerowej od 1 lipca 2011 roku do 31 października 2014 roku.
Głównym celem projektu było wdrożenie w 105 szkołach programów rozwojowych w zakresie stosowania w kształceniu metody projektów i nauczania problemowego, wspomaganych internetową platformą edukacyjną. Efektem końcowym jest przyłączenie objętych projektem szkół do Wielkopolskiego Gridu Edukacyjnego stanowiącego sieć połączonych ze sobą szkół, głównie poprzez wykorzystywane w nauczaniu technologie informacyjne i komunikacyjne. Udział w projekcie zapewnił także zbiór materiałów cyfrowych, wypracowanych przez uczniów, a związanych przede wszystkim
z Wielkopolską.
W ciągu trzech lat uczniowie ZS wraz z opiekunami dokonzdobywali szczyty w różnych dziedzinach wiedzy. Uprawiali w szkole pomidory(„Amore pomidore”), buraki („Słodkie życie”), oraz ziemniaki („Świat zbudowany jest z ziemniaka”), hodowali kurę Harriet („Kurczę, jakie jaja”),piekli i gotowali po „wielkopolsku” („Wielkopolskie palce lizać”), zmierzyli się także z trudnym wyzwaniem - wzięli udział w “Tygodniu bez mediów”, podczas którego przez tydzień nie mieli dostępu do komputerów i telefonów („Rozwój środków komunikacji międzyludzkiej na przestrzeni dziejów”). Jako pierwsi w historii rawickiego Zakładu Karnego, zdołali wejść za bramy placówki w tak młodym wieku i przekonać się na własnej skórze, co znaczy tak naprawdę „życie w kratkę” („Życie w kratkę”). Znalazło się również coś dla fanów czworonogów, grupa „O co biega?” dowiodła, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka i należy mu się pomoc i opieka. „Słaba” płeć udowodniła natomiast, że muzyka jest częścią każdego z nas, a słuchanie jej ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie - i tak też powstała w naszej szkole sala do muzykoterapii („Muzyka częścią mnie”).
Trzy lata pomysłów, wycieczek i wielogodzinnych spotkań znalazły uznanie kadry profesorskiej oceniającej powstałe projekty. W I edycji projektu grupa „Amore Pomidore” za swoje pomidorowe przedsięwzięcie zdobyła w kategorii gimnazjum zaszczytne wyróżnienie. W drugim roku trwania „eSzkoły” wyhodowana przez uczestników projektu „Kurczę, jakie jaja!” Harriet przyniosła swoim „właścicielom” zwycięskie II miejsce. Natomiast „Wielkopolskie palce lizać” znalazło się w najlepszej 30-stce! W tym miejscu należałoby dodać, iż w każdej edycji do nagród pretendowało w sumie 315 projektów. Gimnazjaliści nie zawiedli również w ostatniej edycji zdobywając ponownie wyróżnienie za niezwykle „zgrany” projekt „Muzyka częścią mnie”.
Ciekawostką tego projektu były również wykłady online. Wszystkie prelekcje miały charakter popularno-naukowy, a prowadziło je m.in. grono profesorskie z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aby takie nietypowe zajęcia mogły się odbyć, nasza szkoła została wyposażona w najnowocześniejszy w kraju system sal wideokonferencyjnych „LifeSize”. Najnowszej generacji sprzęt umożliwiał naszym gimnazjalistom udział w wykładzie bez konieczności wyjeżdżania do Poznania. Udział w takim wykładzie nie oznaczał tylko biernego słuchania i oglądania wykładowcy, uczniowie mieli okazję jednocześnie obejrzeć prezentację, a nawet zadać pytania prowadzącemu, jak również obserwować pozostałe 32 sale wideokonferencyjne w całej Wielkopolsce. Wykłady odbywały się średnio dwa razy w miesiącu. Każdorazowo wykład z dyskusją trwał ok 1-1,5h. Retransmisję z wykładów można obejrzeć na eszkoła _wykłady.
Trzy lata ciężkiej pracy zaowocowały wielki sukcesami! Życzymy naszym uczniom równie udanych startów w kolejnych przedsięwzięcia!