"Bezpieczna droga do szkoły"

Zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa dzieciom stanowi podstawowe zadanie zarówno dla rodziców, jak i nauczycieli. 

Z początkiem każdego roku szkolnego rozpoczynają się ogólnopolskie działania "Bezpieczna droga do szkoły". Patrole ruchu drogowego i prewencji pełnią wzmożoną służbę w rejonie placówek oświatowych celem sprawdzania i przestrzegania przepisów ruchu drogowego przez uczestników.

 


Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej w Rawiczu sierż.sztab.Anita Skotarek i asp.sztab.Marcinem Spica w dniu 11.09.2020r. przeprowadzili zajęcia teoretyczno-praktyczne, których celem jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa uczniom udającym się na lekcje. 

Z uwagi na dość nietypową sytuację spowodowaną pandemią, spotkanie odbywało się w małych grupach z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

 Mundurowi omówili zagadnienia związane z ruchem drogowym, w tym elementarne zasady bezpieczeństwa obowiązujące w ruchu drogowym w obszarze zabudowanym i poza, kiedy nie ma chodnika lub pobocza.  Prawidłowego przekraczania jezdni, zachowania w miejscach oczekiwania na przyjazd autobusów. Poinformowali też dzieci i młodzież o zagrożeniach związanych z poruszaniem się po drogach. Przedstawili kilka podstawowych zasad, których należy pzestrzegać, aby nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo, jak również o zasadzie ograniczonego zaufania względem obcych. Podkreślili także, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych na odzieży czy plecakach, zwłaszcza po zmroku. Przestrzegali najmłodszych przed zabawami w pobliżu jezdni. Szczególną  uwagę zwrócili na rowerzystów i motorowerzystów dojeżdżających do szkół, którzy niekiedy lekceważąco podchodzą do przestrzegania obowiązujących ich przepisów ruchu drogowego.

Dla pierwszoklasistów i przedszkolaków zorganizowano praktyczne ćwiczenia na pasach. Funkcjonariusze pomagali przechodzić przez jezdnię i dbali, aby każde dziecko w prawidłowy sposób reagowało na drodze. 

Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa. Wykazywali się również dobrą znajomością zasad przechodzenia przez jezdnię, jak również znaków drogowych. Takie spotkania w naszej szkole odbywają się od wielu lat i przynoszą wynierne efekty. Mamy nadzieję, że i tym razem wiedza teoretyczna, jaką mieli okazję sobie przypomnieć, znajdzie zastosowanie w praktyce. 

Maria Burzyńska 

Mariola Grobelna