Konferencja klimatyczna

„Zmian klimatu nie da się powstrzymać?". To hasło konferencji dotyczącej klimatu, na której byliśmy w Krobi. Pytanie uświadamia nam w jak trudnych czasach przyszło na żyć. Nasza cywilizacja sprawia, że świat jest wyniszczany ( m. in. wymierają różne gatunki zwierząt, które nie są w stanie przystosować się do tak drastycznych zmian temperatury). Podczas konferencji przedstawiono dwie strony dyskusji naukowej na temat globalnego ocieplenia: stronę, która traktuje poważnie zbliżający się kryzys klimatyczny oraz "drugą" stronę, której po prostu nie ma. Wszyscy naukowcy zgodnie twierdzą, że mamy POWAŻNY problem. Może myślimy, że ta sprawa nas nie dotyczy, ale np. w Afryce temperatura już bije rekordy ( 55 stopni w cieniu), a nasze perspektywy są tragiczne: wzrost temperatury o 4,4 °C spowoduje, że życie na kontynencie afrykańskim oraz w Ameryce Południowej będzie zwyczajnie niemożliwe, natomiast wzrost o 7,7°C spowoduje, że życie będzie możliwe jedynie na Antarktyce i w azjatyckiej części Rosji. Może ktoś powie, że sam nie da rady, ale to właśnie każdy ma wpływ na wprowadzanie zmian. Przykładem takiej osoby jest szwedzka aktywistka Greta Thunberg, która pokazuje, że nasze pokolenie ma wpływ na pogarszający się stan naszego domu- ZIEMI.

Na sam koniec chcę przedstawić dane jakie zaprezentowano podczas projekcji filmu. Przedstawiono jak wraz ze wzrostem uprzemysłowienia do atmosfery dostają się miliardy ton dwutlenku węgla. Okazuje się, że dwutlenek węgla, który raz dostał się do atmosfery już w niej zostaje, co ciekawe 5% całej emisji dwutlenku węgla należy do każdego z nas. Możecie powiedzieć, że to tylko 5%, ale liczba ludności świata to 7,75 miliarda... Hasło, które pojawiło się podczas prezentacji :"Droga paliw do naszych płuc" powinno do nas przemówić. Przecież jednym z sektorów, który emituje najwięcej CO2 jest komunikacja i transport. Wdychamy mnóstwo substancji, których nazw nie jesteśmy w stanie wymówić... A to właśnie one powodują wiele chorób .

Na zakończenie , muszę przyznać, że największą atrakcją była przejażdżka samochodem w 100% elektrycznym. Tak cichego samochodu jeszcze nie słyszałam, chciałoby się powiedzieć a jazda była niesamowitym przeżyciem. Przeglądnijcie zdjęcia i filmik.

Życzę wam zatem miłego dnia, w którym jesteście już świadomi zmian jakie zachodzą w naszym środowisku!!

Kamila Paluszkiewicz

klasa 1LBP