SPOŁECZNOŚĆ ZSMG DUMNA Z NIEPODLEGŁEJ

Setna rocznica odzyskania niepodległości to wyjątkowe święto dla narodu polskiego. Jest okazją do oddania szczególnej czci wszystkim, którzy ginęli w obronie Ojczyzny, ale także pretekstem do refleksji nad naszą współczesną postawą względem kraju.
Zespół Szkół w Miejskiej Górce uczcił ten dzień 9 listopada 2018 r. Uroczystą akademię rozpoczęli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego o kierunku prawno-policyjnym i służba więzienna, intonując ”Mazurka Dąbrowskiego”, w którego śpiew włączyli się wszyscy obecni na uroczystości. Tym samym byliśmy jedną z ponad 24 tysięcy szkół, które zaangażowały się w akcję „Rekord dla Niepodległej”.

 

Następnie młodzież przedstawiła widowisko „Wolność z krwi”, które przypomniało zebranym o najważniejszych momentach w dziejach naszej Ojczyzny: od powstania wielkopolskiego, wojny z bolszewikami i cudu nad Wisłą, poprzez reformę Grabskiego, napaść Niemiec hitlerowskich na Polskę, powstanie warszawskie, aż do Czerwca ’56, obrad Okrągłego Stołu, rozpadu bloku komunistycznego i wejścia Polski do UE. W przedstawieniu można było podziwiać grę młodych aktorów oraz pięknie zaaranżowane piosenki. Wykorzystano także projekcje filmów archiwalnych i animacji krótkometrażowych.
Po wzruszającym spektaklu nastąpiło rozwiązanie Gminnego Konkursu Plastycznego „Wolność i Niepodległość w nauczaniu Świętego Jana Pawła II”. Wśród nagrodzonych znalazły się uczennice Szkoły Podstawowej w Miejskiej Górce: Alicja Stańczewska, Klaudia Bajon, Weronika Rabiega-Knychała, Zofia Sulikowska, Julia Kwiecińska oraz uczennica ZSMG - Katarzyna Wiśniewska.
Na zakończenie akademii młodzież ze Szkolnego Koła Wolontariatu zaskoczyła zebranych słodką niespodzianką – ciasteczkami w kolorze biało-czerwonym.
11 listopada 2018 r. poczet sztandarowy i delegacja uczniów ZSMG uczestniczyli w uroczystych obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przy Urzędzie Miasta w Miejskiej Górce, gdzie złożyli wiązankę kwiatów przy obelisku, upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich.
Warto również wspomnieć, że nasi uczniowie, wraz z opiekunem panem Szymonem Kaczmarkiem, wzięli udział w XV Rajdzie Rowerowym Niepodległości, którego ponad 20 km trasa wiodła przez miejsca pamięci narodowej na terenie gminy.