ŚWIATOWY DZIEŃ DONACJI I TRANSPLANTACJI

Dnia 26 października obchodzimy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji.
Grupa uczniów z klasy I LO pod opieką szkolnego opiekuna akcji „Drugie życie” pani Krystyny Walkowiak wzięła udział w inauguracji 11edycji kampanii w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, połączonej ze szkoleniem. Uczniowie poznali prawne i medyczne aspekty przeszczepiania narządów, stanowisko kościoła katolickiego dotyczące przeszczepu, a także poznali historię osób ,które żyją z przeszczepionym organem.

Zaskoczyła ich różnorodność badań potrzebnych do przygotowania zarówno dawcy i biorcy narządów, informacja że przeszczepiony narząd musi być w przyszłości wymieniony a ludzie po przeszczepie prowadzą aktywny tryb życia i mogą brać udział w zawodach sportowych o randze międzynarodowej dla nich organizowanych.
Zdziwiło ich, że nieleczona choroba np. grypa może uszkodzić narząd w takim stopniu że nie będzie spełniał swoich funkcji Dowiedzieli się o dużej liczbie oczekujących na przeszczep narządów i poznali prawdy i mity o tym zabiegu. Uczestnicy szkolenia bogatsi w wiedzę i materiały szkoleniowe będą z innymi klasami liceum uczestniczyć w organizacji szkolnego Dnia Transplantacji ,który odbędzie się w naszej szkole 30stycznia 2019r.