Narodowe Czytanie 2018

narodwe czytanieW tym roku przeżywamy szczególny czas świętowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Wspominamy zatem najważniejsze wydarzenia i postacie tamtych czasów.
W literaturze polskiej nie ma celniejszego obrazu tamtych wydarzeń niż powieść „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, napisana na gorąco , pod wrażeniem pierwszego entuzjazmu rodaków , ale też pierwszych rozczarowań, brzemiennych w skutki błędów i zaniechań. Wrażliwość artystyczna pozwoliły pisarzowi docenić nie tylko przełomowe dokonania i osiągnięcia , ale też bezbłędnie rozpoznać zagrożenia.

Dlatego w trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości Polacy zostali zaproszeni do Narodowego Czytania „Przedwiośnia”, propagując czytelnictwo jako główny cel tej akcji. Z kart powieści przemówiły do nas i ożyły na nowo dyskusje o wymarzonych „ szklanych domach”. Narodowe Czytanie odbyło się w naszej szkole 13 września 2018 roku o godzinie 9.30. przed gmachem szkoły, które zorganizował i zainaugurował dyrektor OKSiAL pan Marek Stach wraz z dyrektorem Zespołu Szkół panią Jolantą Hryniowską .W tegoroczną akcję włączyli się pani Maria Stróżyk, wnuczka bohatera Powstania Wielkopolskiego w Miejskiej Górce Wincentego Brzeskwiniewicza, burmistrz Miejskiej Górki pan Karol Skrzypczak, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej pani Barbara Szewczyk , radna Miejskiej Górki pani Maria Janiak oraz uczennice naszej szkoły : Oliwia Zbaraż, Martyna Lorek, Michalina Kędzia i Paulina Kusztelak. Dzięki ciekawej interpretacji lektorów młodzież naszej szkoły miała okazję wsłuchać się w bogactwo i różnorodność językową oraz wzmocnić swoją tożsamość narodową. Na zakończenie dyrektor Marek Stach i Jolanta Hryniowską wręczyli podziękowania lektorom czytającym „ Przedwiośnie” pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.